…, neznámý autor, zaznamenal Stanislav Jandík

03.09.2013 14:49

Presidentova svérázná povaha se projevovala i ve způsobu jízdy. Neseděl a nejezdil podle pravidel, ale měl svůj osobitý způsob jízdy, vyžadující značné tělesné síly. Na koni byl imposantní. Měl hluboký posed a měkký, elastický kříž.

Rozumí se, že nechyběly ani pády. První se přihodil v Americe a k několika došlo také v Lánech. V poslední době se však z Hektora stával spekulant. Pokud neviděl před sebou jiného koně, neutíkal. Proto ho někdo z průvodu předjel, a to byla věc, kterou nesnesl ctižádostivý kůň, zvyklý vésti; dal se do trysku, aby byl opět v čele.

Hektorova touha býti první mohla jednou zaviniti vážnou nehodu. Kdysi na vyjížďce nedaleko Kačice, kdy Hektor vyrazil kupředu, vběhl před prudce pádícího koně chlapec. Pan president, aby nenajel na dítě, silným trhnutím koně zastavil, ale jak Hektor uskočil stranou, šlápl zadní nohou na kraj příkopu, sesul se břeh a zvíře padlo zadníma nohama do škarpy, kde se převalilo. V té chvíli byli na zemi oba, jezdec i kůň, který měl jezdce téměř pod sebou a jedno kopyto na jeho prsou.

President Masaryk se však ukázal člověkem chladnokrevným. Zůstal v kritické chvíli bez pohnutí, nechtěl polekat koně. Pro něho bylo hlavní, že se dítěti nic nepřihodilo. Také Hektor ležel klidně, snad proto, že mu hned podkoní přidržel hlavu k zemi, a tak se dostal pan president z nebezpečné situace bez nehody.